Jelito grube – najpopularniejsze dolegliwości

Choć funkcje, jakie pełni jelito grube należą do tych „wstydliwych” (tworzenie i wydalanie kału) to w żadnym wypadku nie można ich lekceważyć. Zobacz jak objawiają się najczęstsze dolegliwości tego odcinka układu pokarmowego

Jelito grube jest miejscem, gdzie kumulują się resztki treści pokarmowej. Substancje toksyczne w nich zawarte, zbyt mała podaż błonnika czy ograniczone spożywanie napojów są zależnymi od nas przyczynami chorób tego odcinka przewodu pokarmowego.

Uchyłkowatość

Jedną z najczęstszych chorób jelita grubego jest uchyłkowatość. Uchyłki to uwypuklenia ściany jelit, najczęściej nie dające żadnych dolegliwości. Diagnozowane są przypadkowo, przy okazji wykonywanej kolonoskopii lub wlewu doodbytniczego. Leczenie polega na stopniowym zwiększeniu podaży błonnika. Błonnik usprawnia pracę jelit, reguluje wypróżnienia i łagodzi ewentualne dolegliwości bólowe. Najczęstszym powikłaniem uchyłkowatości, rozwijającym się u 10-25% chorych, jest pojawienie się stanu zapalnego w ich obrębie. Często wymaga ono stosowania antybiotyków, zmiany diety na płynną, a niektórzy pacjenci muszą być hospitalizowani.

Polipowatość

Inną chorobą, również niedającą najczęściej żadnych objawów jest polipowatość. Niekiedy objawia się krwawieniami z odbytu, zmianą rytmu wypróżnień lub bólami brzucha. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że polipy będące drobnymi wzniesieniami błony śluzowej ponad jej powierzchnię, przekształcą się w zmiany nowotworowe. Stąd zdiagnozowane polipy są wskazaniem do ich usunięcia. Zabieg ten może być przeprowadzany w czasie kolonoskopii albo podczas operacji. Usunięty polip wymaga badania histopatologicznego w celu wykrycia ewentualnych komórek rakowych.

Podatność przekształcania polipów w raka może być uwarunkowana genetycznie. U osób z obciążonym wywiadem zaleca się nawet przeprowadzenie kontrolnych kolonoskopii. Objawami nowotworów jelita grubego są zaparcia lub biegunki, bóle brzucha, widoczna krew w stolcu czy uczucie niepełnego wypróżniania. Jeżeli zostanie postawiona diagnoza, w czasie operacji usuwany jest guz wraz z otaczającymi go tkankami i okolicznymi węzłami chłonnymi. W niektórych przypadkach niemożliwe jest połączenie ze sobą dwóch końców jelita i następuje konieczność wyłonienia stomii czyli sztucznego odbytu. Dodatkowo stosowana jest również chemio- i radioterapia.

Wrzodziejące zapalenia

U młodszych osób jedną z częstszych chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Dominującym objawem jest silna biegunka z domieszką krwi, śluzu lub ropy w kale. Jest to choroba przewlekła, przebiegająca w fazach zaostrzenia (kiedy pojawiają się nasilone objawy, a chory często wymaga hospitalizacji) i remisji (okresu uspokojenia objawów). Pacjenci leczeni są przeciwzapalnie, a w cięższych przypadkach otrzymują sterydy. Kiedy leczenie farmakologiczne jest niewystarczające, konieczne jest usunięcie części jelita i wyłonienie stomii.

Jak się chronić?

W wyniku wielu przeprowadzonych badań wiemy, że jedną z przyczyn każdej z wymienionych wyżej chorób jest nieprawidłowy styl życia. Czynnikami zmniejszający prawdopodobieństwo zachorowania są zwiększenie aktywności fizycznej, zaprzestanie palenia i zmiana diety. Przyjmuje się, że aż 35% nowotworów ma swoją przyczynę w wysokotłuszczowej, zawierającej dużo rafinowanego cukru i produktów przetworzonych diecie.

Profilaktyka jest niezwykle ważna. Uważam, że jeśli ktoś jest zdrowy to tym bardziej powinien o swoje zdrowie zadbać. W momencie, kiedy pojawiają się już pierwsze objawy może być za późno na stosowanie naturalnych metod wspomagania organizmu. Bardzo często wtedy jedynym wyjściem są operacje lub skomplikowane leczenia ingerujące w równowagę organizmu (np. leczenie sterydami lub terapie hormonalne).

Nie ulega wątpliwości, że dbanie o zdrowie jelit jest kluczowym aspektem dobrego samopoczucia i zdrowego organizmu.

 • Jeżeli chcesz wspomóc swój organizm w walce z wszechobecnymi toksynami.
 • Jeśli chcesz oczyścić jelita z zalegających w nich, gnijących szczątków pokarmu.
 • Jeśli chcesz uchronić się przed problemami związanymi z tym jakże ważnym narządem naszego organizmu…

Kliknij teraz w poniższy link i podejmij właściwą dla Ciebie decyzję…

Dowiedz się jak zapobiegać dolegliwościom jelitowym

4 odpowiedzi na „Jelito grube – najpopularniejsze dolegliwości

 1. NAC eye drops pisze:

  Zabieg operacyjny jest konieczny w przypadku przedziurawienia jelita, ropnia wewnątrzbrzusznego, niedrożności lub przedłużającego się krwawienia . Najczęściej wykonuje się częsciową resekcję jelita grubego – usuwa się esicę lub lewą połowę jelita grubego (tak zwana hemikolektomia).

 2. Kasia28 pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł. Zaciekawił mnie on, ponieważ całkiem niedawno i przypadkiem dowiedziałam się o ciekawej metodzie oczyszczania jelita- hydrokolonoterapii. Postanowiłam zaryzykować i jestem bardzo zadowolona! Wypłukałam jelito i pozbyłam się zaparć, a także innych dolegliwości takich jak trądzik:) Czytając artykuł dochodzę do wniosku,że być może zapobiegłam rozwojowi innej choroby(którą przepowiadają wzdęcia,zaparcia). Polecam również taką profilaktykę-hydrokolonoterapię!

 3. Renata pisze:

  Stosowałam hydrokolonoterapię i wiem, ze nie jest to metoda która cokolwiek zmienia.To tylko higieniczny zabieg, pod warunkiem, że jest fachowo wykonany, ale niewiele dajacy, to tak jak opłukanie wodą twarzy a gdzie cała reszta ?Hydrokolonoterapia nie zmienia stanu śluzówki jelit, nie wypłukuje tych nagromadzonych mas kałowych z innych miejsc w jelitach,może ją wrecz podrażnić.Jeśli nie zmienimy nawyków zywieniowych co jest podstawą do zdrowia jelit nigdy przenigdy nie pozbędziemy się problemów.Zmieniajac nawyki mozna wiele osiągnąć nawet w przy tak poważnych schorzeniach jak stwardnienie rozsiane, depresja, atopie itd.

 4. Kamila pisze:

  Ja znalazłam informacje, że na WZJG bardzo dobrze działa Immunomodulin. Czy ktoś z Was stosował?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *